Image

Blog publications

Some cases from the practice of KISMC - cluster member

Some cases from the practice of KISMC - cluster member

Members of the Cluster Sofia Knowledge City are knowledge-based organizations.

One of the members of the cluster is the Knowledge, Innovation, and Strategy Management Club (KISMC). For more than two years, the club has been promoting the theoretical achievements and good practices in knowledge management and innovation.

The main objective is to stimulate the transfer and use of modern methods and tools for knowledge and innovation management in Bulgaria in order to contribute to the improvement of the management efficiency in the organizations as a whole. This goal is fully in line with the objectives of the cluster to help its members to enhance their innovation capacity by implementing effective knowledge and innovation management tools.

One way is to create methodological prerequisites for transferring to members of the cluster of methodologies, technologies, software solutions, products and good practices in knowledge management and innovation. Another way is to hold training, workshops, forums and ongoing consultations for members (organizations and businesses) to learn about the benefits of systemic knowledge management and innovation at the organization level.

Some good practices have already been developed for cooperation between KISMC and some from current and future members of the cluster.

Така например, членовете на клъстера КУЗИС и катедра „Компютърни науки” към УНИБИТ разработиха нова магистърска програма “Технологично предприемачество и иновации в информационните технологии”. Програмата следва опита на катедрата по технологично предприемачество, но е надградена с влиянието на стандартите за управление на иновациите, а компетенциите, които развива, отговарят на нуждите на пазара на труда. Тя е предназначена за специалисти в областта на информационните технологии или сродни области и включва работа по реални проблеми на български фирми и организации, работещи в индустрии на знанието. Студентите, завършили програмата могат да се реализират в бизнес организации в сферата на високите технологии като мениджъри, аналитици, проектанти в развойната дейност, експерти, консултанти и други със задълбочени аналитични знания и умения в областта на управлението и иновационния трансфер в информационните и телекомуникационни технологии, е-бизнес, е-управление, управление на знанията др. Освен това, във фокуса на програмата е подготовката на студентите - самостоятелно и в екип - да могат да стартират собствени компании и създават собствени продукти за пазара.

Друг пример е разработената съвместно с друг член на клъстера ХИРОН – Мениджмънт консултинг - бранд Академия по управление на иновациите (АИМ). Академията бе приложена като акселераторска програма за получаване на знания и умения в областта на управлението на знанията и иновациите за първи път в България като съвместна инициатива на КУЗИС, международната компания Трелеборг Сийлинг Солюшън и Колеж по мениджмънт, търговия и маркетинг (МТ&M). В продължение на повече от месец студенти от различни учебни заведения и специалности решаваха реални казуси в областта на иновациите. Обучението им, базирано на практиката и преживяването, беше част от първата в страната през 2014 г. бизнес практика по иновационен мениджмънт "АПИно - Иновации в действие". Целта, която бе поставена пред академията е да могат младите хора да повишат уменията си за генериране на иновативни бизнес идеи, да развият креативното си мислене и да се научат да прилагат техники за решаване на управленски проблеми екипно и с прякото участие на мениджмънта на компанията.

Добра практика от прилагане на методиката на Академията е и проведеното обучение на студенти чрез подхода „учене чрез правене и преживяване”, което продължи 8 седмици и в което активно се включи и Асоциацията за развитие на София (АРС). Студентите анализираха иновационния потенциал на асоциацията, използвайки инструмента на АИМ „Карта на бизнес възможностите” и дефинираха стратегически полета на развитие на иновации за град София. В резултат бяха предложени два иновационни проекти, които биха могли да получат подкрепа и от самата община - първия приложение в сферата на дигитализацията и откритото управление, което да опосредства бързата комуникация между града и гражданите, гостите, доставчиците на комунални услуги и потребителите и второто в сферата на зелените политики, което представлява концепция за посредничество между бизнеса и общината за "Създаване на умения за зелени работни места" (виж публикация на тази тема в сайта на АРС).

За всички добри практики на Академията по управление на иновации и публикации може да се прочете и в блога на АИМ.

 


Latest news

Image